Budując dom wraz ze  wszystkimi mediami zawsze trzeba przestrzegać wszelkich norm jak i praw. Podobnie jest jeśli chodzi o budowę szamba betonowego. Warto zacząć od faktu, że szambo betonowe bez żadnych odpływów można tylko i wyłącz stosować na działkach, które nie posiadają przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Dodatkowo nie można wykonywać takich zbiornikach na terenach zagrożonych powodziami.

Gdzie usytuować szambo betonowe na działce?

szamba betonowe w mazowieckimPrzepisy także regulują budowę takiego zbiornika na nieczystości. Firma, która wykonuje szamba betonowe w mazowieckim stosuje się do owych przepisów. Mówią one o tym, że szamba, które są bezodpływowe powinny posiadać ściany oraz dno, które są nieprzepuszczalne, dodatkowo takie szambo powinno posiadać szczelne przykrycie. Nie można zapominać o otworze zamykanym, które będzie służyło do usuwania nieczystości. Szamba betonowe w mazowieckim, ale również nie tylko tam produkowane powinny posiadać odpowietrzanie, które musi być wyprowadzone przynajmniej na pół metra ponad poziom terenu. Jeśli chodzi o usytuowanie na działce to pokrywy oraz wyloty wentylacyjne powinny się znajdować piętnaście metrów od okien oraz drzwi budynku przeznaczonego do pobytu ludzi oraz w przypadku  magazynów na produkty spożywcze. Jeśli chodzi o usytuowanie szamba od granicy działki, to powinno być one odsunięte o siedem i pół metra. W przypadku budynków jednorodzinnych szambo betonowe powinno się znajdować w odległości pięciu metrów od drzwi oraz okien. A od granicy działki w odległości dwóch metrów.

Podane odległości powinny być mierzone w poziomie. Opisane przepisy dotyczą zbiorników, których pojemność ogranicza się do pięćdziesięciu metrów sześciennych. W przypadku większych zbiorników wszystkie odległości muszą być ustalone po specjalnych ekspertyzach technicznych. Wykonuje się je na zlecenie wojewódzkiego inspektoratu sanitarnego.