kontakt@kolejowa18.pl

 

Kilka miesięcy temu zostałem zatrudniony w dużym zakładzie produkcyjnym. Kilka tygodni temu przekonałem się jak ważne jest sprawne dbanie o maszyny, bo nawet te związane z przemysłem i kosztujące dużą ilość pieniędzy, mogą być narażone na awarie.

Działania diagnostyczne maszyny przemysłowej są bardzo ważne

diagnostyka maszynPracując w zakładzie produkcyjnym, duża część czynności jest wykonywana przez różnorodne urządzenia przemysłowe. Kiedy zacząłem prace i ukończyłem wszelkie szkolenia, zostałem przydzielony do kilkuletniej maszyny, która posiadała opinię bezawaryjnej. Zakład posiadał w swoim asortymencie bardzo drogi sprzęt, dlatego też często była przeprowadzana specjalistyczna diagnostyka maszyn. Któregoś dnia, do mojego stanowiska pracy podszedł kierownik z uprzejmym panem, który dokonał wszelkich pomiarów. Sprawdził temperaturę maszyny, zadał kilka pytań związanych z jej funkcjonowaniem, a także przeprowadził inspekcję wszelkich podłączeń. Ostatnia czynność była kluczowa, bo od poprawnego połączenia zależy, ile energii pobiera urządzenie. Pan powiedział też, że istotne jest także zwracanie uwagi na sprawne działanie wszelkich podzespołów. Co prawda, ja nie widziałem niczego niepokojącego w trybie pracy maszyny przy której wykonywałem obowiązki, ale słyszałem, że kilka stanowisk dalej zauważono pewne nieścisłości. Dowiedziałem się, że dobrze przeprowadzona diagnostyka pozwala na uniknięcie wielu usterek, a nawet awarii, które mogą przerwać wykonywanie czynności nawet na kilka godzin!

Dlatego też kierownik poinformował mnie, że co jakiś czas będzie odbywał się taki przegląd sprawności maszyny. Uważam, że to bardzo ważne i dobrze świadczy o firmie, gdy dba o sprawność urządzeń na których się pracuje. Zwłaszcza, iż zakład stale się rozwija.