Pojemność szamba, które chcemy zakupić zależy w głównej mierze od tego, ile osób zamieszkuje dany dom oraz od ilość wody, która jest zużywana. Najczęściej szacuje się tak, że ilość powstających ścieków to około 95% zużywanej wody. W zależności od standardu wyposażenia domu oraz przyzwyczajeń mieszkańców, jedna osoba zużywa około 200 litrów wody dziennie.

Ile kosztuje zbiornik na szambo?

szambo betonowe z KrakowaWiele osób zastanawia się nad tym, czy zbiorniki betonowe są droższe, czy tańsze od tych, które wykonane są z tworzywa sztucznego. Jak się okazuje szambo betonowe z Krakowa kosztuje znacznie mniej niż to wykonane z tworzywa sztucznego. Za zbiornik jednokomorowy będziemy musieli zapłacić około 2000 zł. Cena takiej kwoty jest za zbiornik jednokomorowy, ponieważ za podział na dwie komory będziemy musieli dopłacić około 200 zł. Zbiorniki o tej samej pojemności, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego, będą kosztować co najmniej 5000 zł i wszystko zależy od materiału oraz technologii, która była wykorzystana do produkcji zbiornika z tworzyw sztucznych. W takiej cenie będziemy mieli już wszystkie podstawowe akcesoria, czyli klapę oraz kominek, a także na budowę. Niektórzy producenci oferują również wraz z zakupem bezpłatny transport zbiornika na miejsce montażu oraz bezpłatny montaż wykonany przez doświadczonych fachowców. Będziemy mieli wtedy pewność, że wszystko zostało zamontowane odpowiednio i takie szambo będzie nam służyło przez co najmniej 10 lub nawet 20 lat.

Wybierając odpowiedni zbiornik na szambo, musimy również zachować określone w przepisach odległości od budynku i jest to najczęściej 15 m od studni oraz ciągów komunikacyjnych. Najpopularniejszym zbiornikiem na szambo jest ten o pojemności 10 m sześciennych, ponieważ jest również idealnie dopasowany do wozów asenizacyjnych, które odbierają ścieki.