Kraków jest bardzo inspirującym miastem. Niemal za każdym razem, gdy je odwiedzam, nabywam jakieś nowe doświadczenia. Nie inaczej było podczas wesela, na jakim ostatnio miałam okazję być. Nie pamiętam, kiedy ostatnio tak świetnie się bawiłam! Szczególna w tym zasługa wodzireja, który prowadził imprezę. Przy okazji dowiedziałam się wiele na temat tej profesji.

Kim właściwie są wodzireje?

najlepszy wodzirej w krakowiePrzyznam szczerze, że dotychczas nie wiedziałam zbyt wiele na temat tej grupy zawodowej. Oczywiście miałam już styczność z tą profesją, ale były to raczej kontakty sporadyczne. Uczestniczyłam w kilku zabawach tanecznych z udziałem wodzireja, jednak, nie utrwaliły się one jakoś szczególnie w mojej pamięci. Tym razem jednak wesele prowadził najlepszy wodzirej w Krakowie! Myślę, że to zdecydowało o wyjątkowości tej zabawy. Już na początku moją uwagę zwróciła umiejętność płynnego, potoczystego mówienia – łatwość z jaką przemawiał i zwracał się do ludzi. Miał bardzo duży zasób słów i potrafił umiejętnie je dobierać. Nie gorzej wypadał w tańcu i reżyserowaniu różnych tanecznych układów. Miałam wrażenie, że na niektóre pomysły wpada na poczekaniu! Kiedy grała muzyka, rzadko można było dostrzec osoby siedzące przy stole. Wszyscy chętnie szaleli na parkiecie. Nie widziałam chyba nigdy tak dobrze zorganizowanej zabawy. Widać było, że to co roni jest dla niego wielką pasją. 

Z konferansjerki wodzireja można było dowiedzieć się ciekawych rzeczy o tym zawodzie. Pojawił się on już w XVII wieku. Obecnie niektórzy wykonują go hobbistycznie, natomiast dla innych to całe życie. Polega nie tylko na prowadzeniu zabaw, ale też na wymyślaniu układów choreograficznych i organizowaniu wydarzeń kulturalnych. Wszystko, aby podtrzymać. kulturę taneczną w społeczeństwie.