kontakt@kolejowa18.pl

Obuwie ochronne przeznaczone jest do ochrony stóp i nóg przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi powodować uszkodzenia mechaniczne, chemicznymi, oparzenia lub przed działaniem ciepła, zimna i wilgoci. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi takie obuwie.

Zastosowanie kaloszy ochronnych

kalosze ochronneObuwie najczęściej ochroni przed kilkoma rodzajami zagrożeń jednocześnie. Stopień ochrony zależy głównie od materiałów użytych do ich wykonania, konstrukcji obuwia i od ewentualnego wyposażenia w elementy dodatkowe takie jak: podnoski, wkładki antyprzebiciowe, ochrony śródstopia, ochrony kostki. Rozróżniamy różne rodzaje obuwia ochronnego ze względu na budowę. Jednym z rodzajów są kalosze ochronne. Korzystają z nich m.in. strażacy, pracownicy produkcji czy leśnicy. Kalosze chronią przed różnymi czynnikami. Nie jest to tylko wilgoć i zimno, ale także zagrożenie przebicie, temperatura, ryzyko przecięcia, szkodliwe substancje chemiczne, kontakt z gorącym podłożem czy porażenie elektryczne. Odpowiednie obuwie należy wybrać biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki. Dobierając obuwie, należy uwzględnić także indywidualne cechy użytkowników i ograniczenia wynikające ze stanu ich zdrowia. Wyboru obuwia ochronnego należy dokonywać jedynie spośród tych, które są oznakowane znakiem CE. Kalosze ochronne występują w różnych wariantach. Są takie ze wzmocnionymi noskami, z podeszwą antypoślizgową, chroniące przed czynnikami chemicznymi, niepalne czy chroniące kostki. Wybór odpowiedniego obuwia zależy też od miejsca, w którym będzie używane.

Pracodawca przed nabyciem i przekazaniem obuwia ochronnego do użytkowania na stanowiskach pracy, powinien się upewnić, czy obuwie to spełnia następujące wymagania: posiada znak CE, jest odpowiednie do istniejącego zagrożenia i warunków pracy, jest ergonomiczne i dopasowane do użytkownika.