Obuwie ochronne przeznaczone jest do ochrony stóp i nóg przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi powodować uszkodzenia mechaniczne, chemicznymi, oparzenia lub przed działaniem ciepła, zimna i wilgoci. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi takie obuwie.
Zastosowanie kaloszy ochronnych
Obuwie najczęściej ochroni przed kilkoma rodzajami zagrożeń jednocześnie. Stopień ochrony zależy głównie od materiałów użytych do ich wykonania, konstrukcji obuwia i od ewentualnego wyposażenia w elementy dodatkowe takie jak: podnoski, wkładki antyprzebiciowe, ochrony śródstopia, ochrony kostki. Rozróżniamy różne rodzaje obuwia ochronnego ze względu na budowę. Jednym z rodzajów są kalosze ochronne. Korzystają z nich m.in. strażacy, pracownicy produkcji czy leśnicy. Kalosze chronią przed różnymi czynnikami. Nie jest to tylko wilgoć i zimno, ale także zagrożenie przebicie, temperatura, ryzyko przecięcia, szkodliwe substancje chemiczne, kontakt z gorącym podłożem czy porażenie elektryczne. Odpowiednie obuwie należy wybrać biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki. Dobierając obuwie, należy uwzględnić także indywidualne cechy użytkowników i ograniczenia wynikające ze stanu ich zdrowia. Wyboru obuwia ochronnego należy dokonywać jedynie spośród tych, które są oznakowane znakiem CE. Kalosze ochronne występują w różnych wariantach. Są takie ze wzmocnionymi noskami, z podeszwą antypoślizgową, chroniące przed czynnikami chemicznymi, niepalne czy chroniące kostki. Wybór odpowiedniego obuwia zależy też od miejsca, w którym będzie używane.
Pracodawca przed nabyciem i przekazaniem obuwia ochronnego do użytkowania na stanowiskach pracy, powinien się upewnić, czy obuwie to spełnia następujące wymagania: posiada znak CE, jest odpowiednie do istniejącego zagrożenia i warunków pracy, jest ergonomiczne i dopasowane do użytkownika.