Mój pierwszy raz na łodzi był, szczerze mówiąc, trochę straszny. Żagle, liny, stery – nie rozumiałem nic. Dlatego podzielę się z wami swoimi przeżyciami w trakcie tego rejsu i dam kilka porad na temat co należy, a czego nie należy robić na łodzi.

Porada żeglarska – od lądowego szczura do żeglarza

porady żeglarskieJako “szczur lądowy” ciężko mi było się przyzwyczaić do zasad panujących na łódce. Nie jest to twardy ląd – taka była pierwsza udzielona mi lekcja. Trzeba uważać, jak się chodzi i jak stawia każdy krok, inaczej szybko można skończyć za burtą. Kolejną rzeczą były ruchome elementy – bom, liny, żagle, każde z nich równie niebezpieczne. Przy pierwszej mojej żegludze wiatr niefortunnie zmienił kierunek i bom dość mocno mnie uderzył – nic się na szczęście nie stało, ale na pewno przy odrobinie uwagi dałoby się tego uniknąć. Łódka w każdej sekundzie jest inna, a te zmiany należy obserwować. Łopotanie żagli, ruch lin, nawet dźwięki – na wszystko trzeba zwracać uwagę, by nie wylądować za burtą (lub nie dostać bomem w twarz). Kolejne porady żeglarskie dla typowego “szczura lądowego” – słuchaj się sternika, szczególnie wtedy, gdy twoja pierwsza wyprawa ma elementy pracy na żaglu. Jeżeli krzyknie “ciągnij” to musisz być gotowy, w innym wypadku cała łódka może się wywrócić, a to już nie będzie ciekawe. Oczywiście mówię o najczarniejszym scenariuszu, przeważnie taka sytuacja zakończyłaby się mocnym szarpnięciem liny lub innym, równie przyjemnym efektem. Jeżeli masz wybór to poproś by twój pierwszy rejs był rejsem czysto pasażerskim – to nie jest żaden wstyd.

Ostatnią rzeczą będzie przestroga – musicie mieć szacunek zarówno do wody, jak i do wiatru. Na pokładzie większość rzeczy zależy od was, ale tak naprawdę wszyscy na łódce – sternik, doświadczony żeglarz czy zwykły szczur lądowy – są zdani na łaskę sił natury. Nawet najlepszy żeglarz skończy w wodzie, jeżeli nie będzie na nie uważał, więc początkujący tym bardziej powinien zwracać na nie uwagę! I to by było na tyle – mam nadzieję, że nauczycie się czegoś na moich błędach. Uważajcie na siebie i bezpiecznej żeglugi!